Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W krainie książki
14 maja 2010r. odbyła się uroczysta lekcja otwarta w klasie I Szkoły Podstawowej połączona z pasowaniem uczniów klasy I na czytelników.
W spotkaniu z bajkowymi bohaterami wzięli udział: Dyrektor Szkoły, wychowawczyni I klasy – Pani mgr Barbara Szczygieł, nauczyciele nauczania zintegrowanego ze swymi uczniami. Przed samą uroczystością pasowania nauczyciel bibliotekarz – Pani mgr Teresa Mączka zapoznała uczniów z biblioteką szkolną oraz z jej zbiorami. Ponadto, aby wprowadzić uczniów w bajkowy świat, Pani bibliotekarka na tą okoliczność przygotowała zagadki i pytania dotyczące znajomości utworów baśniowych. Uczniowie klasy I popisali się tutaj niezwykłą znajomością baśni. Wykazali się przed zgromadzonymi gośćmi wiedzą wyniesioną z wcześniejszych lekcji bibliotecznych, podczas których dzieci zapoznawały się z sylwetkami znanych baśniopisarzy (J. Ch. Andersen, Bracia Grimm, Charles Perrault). Następnie miały miejsce krótkie scenki dramowe. Dzieci z klasy V (członkowie kółka teatralnego) wcieliły się doskonale w postacie: Skarżypyty, Kłamczuchy, Lenia, Samochwały, Hilarego z utworów wierszowych J. Brzechwy i J. Tuwima. Uczniowie klasy I mieli za zadanie odgadnąć tytuł i autora wiersza, z którego pochodzi dana postać. I tutaj również mali czytelnicy popisali się bardzo dobrą znajomością utworów J. Brzechwy i J. Tuwima. Później miała miejsce krótka inscenizacja baśni pt „W krainie wróżek”, która stanowiła główny trzon spotkania. Mali aktorzy, uczniowie klasy II i III S.P. (uczestnicy kółka bibliotecznego) przebrani za baśniowe postaci wykazali się znakomitą umiejętnością gry aktorskiej, wcielili się w postacie z wyżej wymienionych baśni i przenieśli wszystkich uczestników w cudowną krainę fantazji.
Na zakończenie odbyło się uroczyste pasowanie. Pan Dyrektor – mgr Tadeusz Piekło pochwalił uczniów za znakomitą znajomość baśni oraz za wspaniały występ. Wszyscy byli zachwyceni grą aktorską małych wykonawców. Dzieci otrzymały: dyplom, zakładki do książek oraz drobne upominki w nagrodę za odgadnięte zagadki. Natomiast za piękny występ ogromne brawa.
Na tym zakończyło się uroczyste spotkanie z książkami.

Opracowała: mgr Teresa Mączka