Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Lekcja historii

LEKCJA HISTORII Z OKAZJI 75 ROCZNICY BITWY POD MONTE CASSINO
I UDZIAŁ W NIEJ BRACI WILKOSZ24 czerwca 2019r. miała miejsce niecodzienna lekcja historii w której wzięli udział wszyscy
uczniowie naszej szkoły.
Salą lekcyjną stała się sala gimnastyczna. Jak przystało na dobrą i ciekawą lekcję były pomoce naukowe: mapa, prezentacja multimedialna wykonana przez Filipa Kłosowskiego, podkłady muzyczne.
Temat lekcji brzmiał: 75 rocznica bitwy pod Monte Cassino i wkład 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa w zdobycie wzgórza i otwarcie drogi na Rzym.
Bitwa rozpoczęła się w styczniu 1944r. ale tak naprawdę to dopiero Polacy w czwartym natarciu przełamali Niemców. Wcześniej nie mogli tego dokonać ani Amerykanie, Anglicy, Nowozelandczycy, Francuzi a nawet Hindusi.
Atak rozpoczął się o godzinie 1:00 12 maja wsparty ostrzałem artyleryjskim przed północą poprzedniego dnia. Żołnierze atakowali w zaminowanym, niemal nieosłoniętym terenie, pod niemieckim ostrzałem prowadzonym z bunkrów. Pierwszy atak poniósł dotkliwe straty.
Dopiero atak rozpoczęty wieczorem 16 maja wreszcie przyniósł przełom. W nocy z 17 na 18 maja 1944r. Niemcy całkowicie opuścili klasztor. Na gruzach zatknięto najpierw proporzec 12 Pułku Ułanów, a następnie polską flagę. 18 maja w samo południe na Monte Cassino polski żołnierz plutonowy Emil Czech odegrał nad ruinami klasztoru hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy. Droga na Rzym została otwarta.
Należy też pamiętać o udziale w bitwie naszych rodaków – mieszkańców Grobli , braci Wilkosz- Michała i Jana.

Polskie walki pod Monte Cassino były niezwykle krwawe, w natarciu zginęło 924 żołnierzy, 2930 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345. Wielokrotnie walczono wręcz.
Ci co zginęli zostali tam pochowani na cmentarzu, który zbudowano na płaskim odcinku terenu pomiędzy Monte Cassino i wzgórzem „593”, a więc w miejscu najbardziej wymownym. To właśnie tamtędy szły główne natarcia 3 Dywizji Strzelców Karpackich.

Na koniec posłuchaliśmy pięknej piosenki „ Czerwone maki na Monte Cassino” w wykonaniu uczennicy kl.V Kariny Machaj.

Była to piękna lekcja historii. Kiedy już odchodzą do Pana uczestnicy tamtych wydarzeń do my mamy obowiązek pamiętać i pielęgnować o nich pamięć oraz wypełnić ich testament:

„ PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE,
ŻEŚMY POLEGLI WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”.Opracowała: mgr Magdalena Piekło

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w

GALERII