Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Światło Wolności - konkurs

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny

W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia o godz. 19.30 zapalmy świecę w oknach domów. Wykonajcie zdjęcie w ciekawej aranżacji i prześlijcie na messenger Pani Magdaleny Piekło , lekcja historii. Na zdjęcie czekam 13 grudnia do godziny 22.00.
Najpiękniejsze zdjęcia zostaną nagrodzone.


Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego – wszystkich tych, którzy stracili życie, zostali internowani, uwięzieni, których represjonowano, inwigilowano, wyrzucono z pracy, zmuszono do emigracji.
Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Akcja jest hołdem dla ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.Opracowała: mgr Magdalena Piekło