Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Betlejemskie Światło Pokoju

Święta, święta i po świętach. Święto trzech króli kończy okres Bożego Narodzenia, ale kolędujemy jeszcze do 2 lutego .

Ponieważ jesteśmy w okresie uniesień świątecznych, chciałam przypomnieć Wam o Betlejemskim Światełku Pokoju.
Mimo pandemii przekazaliśmy światełko. W tym roku z wielkimi obostrzeniami odbyło się przekazanie. Niestety w Krakowie w uroczystej mszy świętej mogli brać udział tylko komendanci hufców. My odebraliśmy światło w Bochni, a następnie przekazaliśmy podczas roratniej mszy świętej na ręce proboszcza - dla całej parafii Grobla. Światło zawędrowało jeszcze do Urzędu Gminy, szkoły podstawowej w Grobli, domu opieki „ JESTEM”.
Ze względu na pandemię i ograniczenia, sztafeta nie objęła jak co roku 14 instytucji naszej gminy.

Już po raz 13 światełko z Betlejem zawitało w naszych domach. To piękny zwyczaj zapoczątkowany przez skautów z Austrii w 1986.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Tegoroczne hasło akcji to - ŚWIATŁO SŁUŻBY
Każdy harcerz w przyrzeczeniu obiecuje „całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce oraz bliźnim, przestrzegając Prawa Harcerskiego.
Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć. (por. Mk 10,45).Opracowała: mgr Magdalena Piekło

Drukuj