Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Biblioteka szkolna

Regulamin biblioteki szkolnej

§ 1.
Cel działalności biblioteki szkolnej.

Celem działalności biblioteki jest:

 • wypożyczanie książek, czasopism, materiałów dydaktycznych,
 • gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie informacji czyli pełnienie roli szkolnego centrum informacji,
 • prowadzenie zajęć bibliotecznych.

§ 2.
Zasady korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

 • Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, rodzice.
 • Ze zbioru podręcznego czytelni korzysta się na miejscu, bądź książki, materiały z tego zbioru mogą być wypożyczane nauczycielom do lekcji.
 • Część księgozbioru można przekazać do użytku w pracowniach przedmiotowych,za którą nauczyciele przejmują odpowiedzialność materialną.
 • Jednorazowo można wypożyczyć w klasach 1 – 3 jedną książkę, w klasach 4 – 6 trzy książki, w tym tylko jedną lekturę obowiązkową na okres jednego miesiąca.
 • Książek nie należy przetrzymywać, gdyż czekają na nie inni. W wyjątkowych sytuacjach można uzyskać przesunięcie zwrotu.
 • Uczeń przygotowujący się do konkursów, ma prawo do wypożyczenia większej ilości książek jednorazowo.
 • Książkę należy szanować jako dobro szkoły, zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
 • W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić, bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości po uzgodnieniu z bibliotekarzem.
 • Pod koniec roku szkolnego książki powinny być zwrócone w ogłoszonym terminie.
 

  Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych dla uczniów Zespołu Szkół w Grobli
 1. Do wypożyczania podręczników uprawnieni są wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Grobli.
 2. Uczeń może zrezygnować z wypożyczenia podręczników (pojedynczych tytułów bądź całego kompletu).
 3. Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego do 15 września (w miarę dostępności podręczników).
 4. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, termin ich zwrotu mija na 3 dni przed zakończeniem roku szkolnego.
 5. Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Nie wolno po nich pisać, rysować.
 6. Płyta CD stanowi integralną część podręcznika i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.
 7. Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia, zniszczenia, niezwrócenia w ustalonym terminie podręcznika odpowiada rodzic lub opiekun wypożyczającego, wpłacając odszkodowanie w wysokości 100% ceny aktualnie obowiązującej.
 8. Wypożyczający może oddać za zagubiony lub zniszczony podręcznik taki sam, zakupiony we własnym zakresie.
 9. Osoby zalegające ze zwrotem podręczników nie mogą wypożyczać następnych książek do czasu uregulowania swoich zobowiązań.
 10. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji w Zespole Szkół w Grobli, zobowiązany jest oddać otrzymany wcześniej komplet podręczników lub zapłacić 100% jego aktualnej ceny.
 11. Czytelnicy, którzy nie przestrzegają powyższego regulaminu, mogą zostać skreśleni z listy osób uprawnionych do korzystania z wypożyczalni.

    Plan pracy biblioteki na rok szkolny 2017/2018

    Program edukacji czytelniczej

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
   

Koło sympatyków biblioteki szkolnej

Uczniowie ze szkoły podstawowej:
1. Zuzanna Szczygieł
2. Natalia Dziwiszewska
3. Paweł Pająk
4. Agata Paluch
5. Wiktoria Pająk
6. Dawid Markowski
7. Grzegorz Śledź
8. Bartek Czuba

     

Wydarzenia - rok szkolny 2019/2020

 

 

Dzień głośnego czytanie

Dnia 30 pażdziernika 2019 roku w bibliotece szkolnej odbył się DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Uczennice z klasy V SP (KOŁO SYMPATYKÓW BIBLIOTEKI) czytały najmłodszym słuchaczom zabawne i ulubione wiersze Jana Brzechwy. Dzieci z ogromnym skupieniem słuchały wierszy, szybko je zapamiętywały i prosiły o następne. Ponadto uczennice z klasy V SP zaprezentowały swoje zdolniości aktorskie przedstawiając znane wiersze Jana Brzechwy. W dalszej części uczniowie z klasy V wykonywali ilustrację do ulubionych wierszy Jana Brzechwy.

Wydarzenia - rok szkolny 2017/2018

 

 

W krainie książki

Dnia 7 czerwca w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji DNIA OŚWIATY KSIĄŻKI I PRASY. Wzięli w niej udział: Pani dyrektor szkoły, nauczyciele i uczniowie. W związku z tym świętem uczniowie z klasy IV-ej i V-ej klasy podstawowej przygotowali pod moim kierunkiem program artystyczny poświęcony książce. Program składał się z dwóch części. W pierwszej części wystąpili uczniowie z klasy IV-ej, którzy przybliżyli wszystkim krótką historię książki i pisma. Dzięki temu uczniowie poznali ciekawostki o książkach: (najmniejszej, największej, pachnącej, najdroższej, najpopularniejszej). Poznali także życie i postać Hansa Christiana Andersena, który zachęcał do korzystania z biblioteki szkolnej. Natomiast w drugiej części wystąpili uczniowie z klasy V-ej, w specjalnie przygotowanym przedstawieniu pt. „Szlakiem baśni”. Wszystkim podobało się wystąpienie młodych aktorów, którzy otrzymali ogromne brawa. Program artystyczny umożliwił zebranym widzom sprawdzenie znajomości utworów baśniowych w atrakcyjnej formie. Na zakończenie młodzi aktorzy włączyli dzieci do wspólnej zabawy poprzez specjalne baśniowe zagadki. Za każdą prawidłową odpowiedź zwycięzcy otrzymywali nagrodę. Apel poświęcony książce zakończył się wystąpieniem Pani dyrektor, która podziękowała wszystkim za wspaniałe przedstawienie.

 

 

Pasowanie na czytelnika

Dnia 29 maja odbyła się uroczysta lekcja otwarta w klasie pierwszej SP, połączona z pasowaniem uczniów klasy pierwszej na czytelników. Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W spotkaniu z baśniowymi bohaterami wzięli udział: pani dyrektor szkoły, mgr Barbara Gondek-Matusik oraz wychowawczyni klasy pierwszej, mgr Barbara Szczygieł. Uczniowie z KOŁA MIŁOŚNIKÓW BIBLIOTEKI (Klasa V: Martyna Bożek, Wiktoria Kołodziej, Wiktoria Tokarz, Klaudia Nowak, Gabriela Kołodziej, Mateusz Gołąb, Julia Siudak. Klasa IV: Jan Bałos. Klasa III: Emilia Pałuch, Gabriela Koszacka) specjalnie na tą okazję przygotowali część artystyczną, podczas której przekazano dzieciom wiedzę o książce i bibliotece. Uczennice z klasy V-ej włączyły dzieci z klasy I-ej do wspólnej zabawy, młodzi czytelnicy odgadywali baśniowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość baśniowych bohaterów. Ponadto dziewczynki z klasy V-ej przygotowały zagadki sprawdzające wiedzę o bibliotece i książce. Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie wzorowego czytelnika, później nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonała pani dyrektor szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki. Uczniowie z KOŁA MIŁOŚNIKÓW przenieśli wszystkich w cudowną krainę fantazji, pani dyrektor podobało się wystąpienie młodych aktorów, którzy wcielili się w postacie z różnych bajek. Tak, więc spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Myślę, że po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem przyjaznym, radosnym, gdzie wszyscy są zawsze mile widziani.

 

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

W roku szkolnym odbywały się systematyczne spotkania mające na celu rozbudzenie zainteresowania ogólnopolską kampanią promującą korzyści płynące z głośnego czytania książek. W związku z czym w bibliotece szkolnej prowadzone były różnorodne akcje czytelnicze (konkursy, imprezy, dzień głośnego czytania).

 

 

"Poczytajmy..."

 

 

"Od pierwszych wersów..."

Dnia 27 kwietnia 2018r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Od pierwszych wersów już na całe życie...” Konkurs odbywał się pod patronatem starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna. Najmłodsi poeci z powiatu bocheńskiego, w tym uczennica naszej szkoły, Angelika Gołąb (klasa IV SP) otrzymała pamiątkowy dyplom oraz możliwość uczestniczenia w warsztatach literackich. Warsztaty prowadziła Joanna Babiarz – laureatka wielu konkursów poetyckich i Janusz Szot – poeta, satyryk.

 

 

Biblioteka moich marzeń - konkurs plastyczny

Tuż przed feriami dnia 9 lutego 2018r. w naszej bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym, pt „BIBLIOTEKA MOICH MARZEŃ”. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w konkursie wykonując piękne ilustracje. Najlepsze prace zostały nagrodzone upominkami. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy. Konkurs cieszył się największą popularnością wśród uczniów z klasy II i IV SP.

 

 

Poczytajmy

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła, podobnie jak w latach poprzednich przystąpiła do programu „POCZYTAJMY”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach tego programu odbywają się cotygodniowe spotkania czytelnicze z małymi słuchaczami, uczniami klas „0”. Grupa uczniów z klasy IV chętnie czyta znane dzieciom fragmenty baśni, bajek, bajeczek. Podczas, gdy uczniowie czytali, mali czytelnicy przysłuchiwali się z pełnym skupieniem ulubionym utworom. Po zakończeniu czytania dzieci miały za zadania odpowiedzieć na pytania związane z przeczytanym utworem. Dzieci bardzo chętnie się zgłaszały. Mali słuchacze byli bardzo zadowoleni.

 

 

Cała Polska Czyta Dzieciom

W roku szkolnym 2017/2018 włączyłam naszą szkołę do akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Celem tego programu jest rozbudzanie zainteresowania ogólnopolską kampanią promującą korzyści płynące z głośnego czytania książek, tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką. W związku z czym odbywają się systematyczne spotkania czytelnicze.

 

 

„W krainie wierszy Juliana Tuwima” DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBILIOTECE SZKOLNEJ

Październik to MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Z tej okazji odbyły się różnorodne zajęcia czytelnicze, między innymi cotygodniowe spotkania czytelnicze z najmłodszymi słuchaczami (uczniami klas 0), udział w ogólnopolskiej akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Głośne, wspólne czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju młodego człowieka. Czytanie na głos stymuluje rozwój małych słuchaczy, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Z tej okazji dnia 31.10.2017r w naszej szkole miał miejsce DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. W uroczystości wzięła udział pani dyrektor szkoły oraz nauczyciele wraz ze swymi wychowankami. Uczniowie z klasy IV należący do KOŁA MIŁOŚNIKÓW BIBLIOTEKI czytali młodszym kolegom i koleżankom znane i lubiane wiersze Juliana Tuwima. Pani dyrektor również dołączyła do głośnego czytania i odczytała uczniom fragmenty wierszy („Lokomotywa”, „List do dzieci”). Najmłodsi uczniowie z uwagą przysłuchiwali się głośno czytanym wierszom Juliana Tuwima. Dzieci odpowiadały na zadawane do utworów pytania, oglądały kolorowe ilustracje do czytanych wierszy („Bambo”, „Rzepka”, „Okulary”, itp.) Wierszowane, pełne humoru historyjki przeniosły dzieci w wesoły i beztroski świat pełen przygód. Oprócz zabawy, utwory J. Tuwima wprowadziły do zajęć elementy edukacyjne i wychowawcze, gdyż zabawne historyjki pokazują najmłodszym czytelnikom, jakie jest dobre a jakie negatywne zachowanie. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Organizatorem imprezy była pani mgr Teresa Mączka.

     

Wydarzenia - rok szkolny 2016/2017

 

 

Konkurs recytatorski "Brzechwa dzieciom

Dnia 26 października 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, pt.: „Brzechwa dzieciom”. Organizatorem konkursu, który cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów, była Pani mgr Teresa Mączka. W konkursie wzięło udział 29 uczniów kl. 0-III.
Na wstępie uczniowie z KOŁA SYMPATYKÓW BIBLIOTEKI w humorystyczny sposób przybliżyli sylwetkę poety dziecięcej radości, Jana Brzechwy. Zebrani uczniowie obejrzeli również wspaniałą prezentację utworów Jana Brzechwy, przygotowaną przez Panią mgr Halinę Majka. Podczas prezentacji dzieci z kl. III wykazały się wyjątkową umiejętnością recytacji wierszy znanego i lubianego dziecięcego pisarza.
Następnie miała miejsce oficjalna część uroczystości, recytacja wierszy J. Brzechwy. Uczestnicy recytowali wiersze samodzielnie przez siebie wybrane. Ocenie podlegał: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój). Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Jury konkursowe było zachwycone wszystkimi występami. Dzięki pięknej recytacji wierszy komisja mogła przenieść się w świat swojego dzieciństwa. Uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach klas 0, I, II, III. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Kl. „0”
I miejsce Oliwia Sarara
II miejsce Malwina Szcząchor
Julia Szcząchor
III miejsce Jan Szczygieł

Kl. I
I miejsce Anna Łach
II miejsce Oliwia Tomala
III miejsce Kamil Batys

Kl. II
I miejsce Karina Machaj
II miejsce Wiktoria Stach
III miejsce Gabriela Koszacka

Kl. III
I miejsce Angelika Gołąb
II miejsce Julia Długoszewska
III miejsce Hubert Bętkowski
Wyróżnienie Julia Siudak

Był to bardzo mile spędzony czas

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego

W październiku 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny, pt „Malowane wiersze Jana Brzechwy”. Konkurs cieszył się dużą popularnoscią wśrod uczniów. Organizatorem konkursu była pani mgr Teresa Mączka.
Celem konkusu było:
- zachęcanie do czytania i poznawania wierszy Jana Brzechwy
- rozwijanie zdolności manulanych oraz pasji czytelniczych
- rozbudzanie wrażliwosci dla piękna wierszy sławnego dziecięcego pisarza
- prezentacja i popularyzacja twórczosci plastycznej
Dnia 31 listopada komisja wyłoniła najpiękniejsze oraz najciekawsze prace. Wybór był trudny, gdyż wszystkie prace były ciekawe i estetycznie wykonane. Jury wyłoniło następujących zwycięzców w kategorii:

Klasa „0”
Wyróżnienia:Oliwia Sarara
Julia Szcząchor
Karol Dragan
Jan Szczygieł

Klasa I S.P
I miejsce: Małgorzata Leśniak
Amelia Tomala
Magdalena Bochenek

II miejsce: Martyna Kosiba
Bartłomiej Majewski
Siudak Mateusz

III miejsce: Karolina Krysa
Tomasz Porębski

Klasa III S.P
I miejsce: Julia Kołodziej
II miejsce: Hubert Bochenek
III miejsce: Ania Siudak

Klasa IV S.P
I miejsce: Gabriela Kołodziej
Wiktoria Kołodziej

Klasa V S.P
Nagrody za udział w konkursie: Bartłomiej Czuba
Dawid Markowski
Paweł Pająk

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło dnia 6 lutego 2016 roku. Uczniowie otrzymali dyplomy i pamiątkowe nagrody. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali również dyplomy i drobne upominki.

 

 

Konkurs - najciekawszy wywiad z byłym uczniem.

W związku z obchodami 200-lecia naszej szkoły miał miejsce konkurs na najciekawszy wywiad z byłym uczniem szkoły. Komisja wyróżniła nstępujące prace:

– Zuzanna Szczygieł (klasa 5 S.P)
– Zuzanna Stawowy (klasa 6 S.P)
– Eryk Paluch (klasa 1 gimnazjum)
– Oskar Czekaj (klasa 1 gimnazujm)
– Weronika Leja (klasa 2 gimnazjum)
– Nikola Siudak (klasa 2 gimnazjum)
Organizatorem konkursu była pani mgr Teresa Mączka. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło dnia 6 grudnia.

 

 

Poczytajmy - spotkania czytelnicze z najmłodszymi.

W ramach realizacji programu „POCZYTAJMY”, w naszej szkole dwa razyw tygodniu mają spotkania czytelnicze z dziećmi klas „0”. Uczennice z klasy VI czytają najmłodszym czytelnikom wiersze Jana Brzechwy, baśnie Hansa Christiana Andersena oraz ulubione przez uczniów fragmenty książek. Niejednokrotnie w takich zajęciach czytelniczych uczestniczą uczniowie z klasy I S.P. Dla najmłodszych słuchanie tradycyjnych baśni jest również atrakcyjne jak oglądanie kreskówek.
Po wysłuchaniu czytanych utworów, dzieci bardzo chętnie odpowiadają na zadawane pytania. Ponadto wykonują piękne ilustracje do przeczytanych książek. Pani wychowawczyni mgr Barbara Szygieł bardzo angażuje swoich podopiecznych do aktywnego słuchania i wykonywania ciekawych ilustracji.

 

 

"Cała Polska czyta dzieciom"

Nasza szkoła od kilku lat aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję czytania, pt. „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci z klas I-III w trakcie cotygodniowych spotkań czytelniczych, nie tylko słuchają odpowiednio dobranych tekstów baśni, bajek, wierszy, czy opowiadań, lecz także mają możliwość wykonania rysunków oraz ilustracji do przeczytanych utworów. Rozwijają także własną aktywność, spostrzegawczość, pamięć, umiejętność kojarzenia faktów, zasób słownictwa, a przede wszystkim zdolność wypowiadania się na dany temat.

 

 

"SPOTKANIA ZE STARSZYMI OSOBAMI Z DOMU OPIEKI W GROBLI"

Czytanie książek i czasopism osobom starszym, mających trudności w samodzielnym czytaniu, to jedno z głównych zadań wolontariusza. W związku z czym uczennice z klasy VI-ej już po raz kolejny odwiedziły osoby starsze, czytając im wybrane fragmenty poezji znanego księdza Jana Twardowskiego.