Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
200 - lecie Szkoły
   

 

 

Komitet organizacyjny obchodów jubileuszu 200- lecia istnienia szkoły w Grobli

Dyrektor szkoły: Józefa Madej

Rada Rodziców:

- Bogusława Wągroda
- Marta Krawiec
- Elżbieta Kędziora

Dyrektorzy:

- Zofia Tomasiewicz
- Tadeusz Piekło

Radni:

- Józefa Bukowiec
- Mikołaj Lany

Absolwenci szkoły:

- Tadeusz Wadas
- Józef Szczygieł
- Anna Piekło

Nauczyciele:

- Janina Malina
- Marta Kaźmirek
- Justyna Leśniak

   

W ramach przygotowań do obchodów 200 - lecia powstania Szkoły w Grobli organizujemy cykl spotkań z naszymi absolwentami. Prezentując swoją pracę, pomagają naszym gimnazjalistom w planowaniu ścieżki kariery zawodowej.

 

 

Wizyta w warsztacie Pana Macieja Szczygła

W dniu 28 września 2015r grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Grobli w ramach Programu Doradztwa Zawodowego prowadzonego przez szkołę, wzięła udział w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły mechanikiem samochodowym Panem Maciejem Szczygłem. Pan Maciek prowadzi warsztat samochodowy w Grobli. W trakcie spotkania uczniowie mogli poznać tajniki zawodu mechanika oraz specyfikę prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Spotkanie było bardzo owocne a uczniowie w nim uczestniczący bardzo zadowoleni z uzyskanych informacji. Uczniowie w trakcie spotkania byli pod opieką nauczyciela WF Pana Adama Boronia.

 

 

 

Spotkanie z Panem Maciejem Madejem

30 września mieliśmy zaszczyt gościć naszego absolwenta Pana Macieja Madeja. Rocznik Pana Maćka był pierwszym, który zaczął uczęszczać do Publicznego Gimnazjum nr 1 w Grobli. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem. Idąc za ciosem ukończył trzyletnie liceum i pięcioletnie studia na Politechnice Krakowskiej. Obecnie pracuje jako inżynier do spraw wsparcie sprzedaży (Sales Support Engineer) w firmie Woodward w Niepołomicach. Pan Maciek bardzo ciekawie opowiadał o poszczególnych szczeblach swojej kariery. Na koniec pokazał zdjęcia ze swoich służbowych podróży z różnych stron świata. Życzymy mu dalszych sukcesów w pracy zawodowej i odwiedzenia jeszcze wielu ciekawych miejsc. Dziękujemy!

 

Spotkanie z Panem Jarosławem Szczygłem

Kolejnym absolwentem szkoły, który zgodził się nas odwiedzić i opowiedzieć o swojej pracy był Pan Jarosław Szczygieł. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odniósł sukces jako doradca i specjalista w obszarze działań proekologicznych. Pracuje jako menager Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, specjalista i koordynator edukacyjny ds. projektów Unii Europejskiej. Jest również Prezesem i Specjalistą ds. systemów zarządzania w firmie ISO-TECH. Jako pierwszy wprowadził na rynku polskim eko-certyfikat GREEN KEY skierowany specjalnie do przedsiębiorców z sektora turystyki obejmującego swym zakresem takie obszary jak bezpieczeństwo, edukacja ekologiczna i informacja, zarządzanie środowiskowe. Obecnie pełni rolę koordynatora krajowego certyfikatów GREEN KEY i BLEU FLAG. Pan Jarosław nie tylko przybliżył uczniom naszej szkoły zagadnienia dotyczące swojej działalności i szeroko pojętej ekologii, ale przede wszystkim wskazał drogę jaką należy podążać by osiągnąć założone sobie cele, jak się uczyć by osiągnąć sukces.

 

 

Spotkanie z Panią Moniką Podsiadło

20 listopada odwiedziła uczniów naszej szkoły kolejna jej absolwentka - Pani Monika Podsiadło. Było to spotkanie szczególne, gdyż uczestniczyły w niej tylko dziewczęta z gimnazjum. Przez blisko dwie godziny Pani Monika przekazywała im tajniki swojego zawodu - zawodu kosmetyczki. Wskazała drogę jaką należy przebyć by wykształcić się w tym zawodzie i jakimi cechami charakteru i umiejętnościami trzeba się odznaczać by być dobrą kosmetyczką. Dziewczęta były zachwycone spotkaniem, tym bardziej, iż mogły w praktyce przekonać się czy to jest właśnie zawód dla nich.

 

 

Spotkanie z Panią Stanisławą Wadas - Matysiak

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszego Gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z zawodem radcy prawnego. Okazją ku temu była wizyta kolejnej absolwentki naszej szkoły - Pani Stanisławy Wadas - Matysiak. Pani Stanisława ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Bochni a następnie Wydział Prawa Kanonicznego i Administracji na KUL. Odbyła trzyletnią aplikację radcowską zakończoną egzaminem radcowskim w 2013r. Obecnie pracuje jako radca prawny w Specjalistycznym Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

 

 

Spotkanie z Panią Haliną Styczeń i Panią Marią Klasa

11 maja 2016r. odbyło się kolejne spotkanie z absolwentami. Tym razem gościliśmy Panią Marię Klasa, emerytowaną bibliotekarkę, oraz Panią Halinę Styczeń - sędziego w stanie spoczynku. Pani Halina jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przybliżyła nam kolejne etapy zdobywania zawodu prawnika w niełatwej PRL - owskiej rzeczywistości. Panie opowiadały nam o swoich czasach szkolnych, które najlepiej oddają wiersze autorstwa Marii Klasa

 

 

Grobelska szkoła

Na szkolnej ziemi powstałaś
i wiele pokoleń wyedukowałaś.
Czasy były niełatwe
galicyjska bieda w oczy zaglądała
a Ty jak mogłaś to wiedzę wpajałaś.
Kiedy Polska w niewoli jęczała
ty po polsku chłopskie dzieci nauczałaś.
I nadszedł czas, kiedy nasza Ojczyzna
zrzuciła zaborców kajdany
i wolność się wkradła w szkolne ściany.
Szkoła patriotyzmu uczyła,
patriotyczne pieśni w jej murach rozbrzmiewały
i miłości do Ojczyzny nauczały.
Lecz sielanka aż tak długo nie trwała
bo wojna z niemieckim okupantem
ją brutalnie przerwała.
Niektóre dzieci tylko trzy klasy ukończyły
i większość z nich do szkoły nie wróciła
na tym swoją edukację ukończyła.
Parę Judymów się znalazło,
uparcie do wiedzy dążyło
i wyższe uczelnie pokończyło.
Choć stanowiska wysokie piastowali
to nigdy o Grobli nie zapominali.
Po wyzwoleniu większość młodych
7 - klasową szkołę ukończyło
i do szkół średnich i zawodowych się udało
Groblanie mili gdziekolwiek jesteście
do szkoły wracajcie, bo lat ma już dwieście.
I choć los Was rozrzucił po calutkim świecie
to na 200 - lecie szkoły do Grobli przyjedźcie,
Groblę odwiedzicie i szkolne lata sobie przypomnicie.
A Grobla to piękna kraina
niebieską wstęgą Wisły opasana,
zielonym pasem lasu otulona
strzelistą wieżą kościoła wzmocniona.

 

 

Mój pierwszy dzień w grobelskiej szkole

Pałacem mi się wydawała
kiedy do niej się zbliżałam.
Do dzisiaj brzmią mi w pamięci
słowa mojej babci i mamy:
Maryś, tylko pamiętaj
gdy księdza zobaczysz na drodze
ucałuj jego dłoń pobożnie.
Trzymając się za ręce z koleżanką
z bijącym sercem, szłam boso do szkoły,
był rok 1947, powojenne czasy
nie rozpieszczały dzieci,
kiedy ciepło było to w boso
się do szkoły chodziło.
Gdy księdza proboszcza tylko dojrzałam,
boso przez szkolne boisko do Niego zdążałam
a na drodze skorupę ślimaka spotkałam,
która mi się do bosej nogi wbiła
i bardzo cierpiałam.
Lecz do księdza proboszcza dotarłam
i na palcach się wspinając
w rękę go ucałowałam
i zawróciwszy do klasy dotarłam.
Krew się lała strumykiem
i rozmywała się na czarnych deskach
szkolnej podłogi.
Ważnym dla mnie wydarzeniem
była dla mnie śmierć Józefa Stalina.
Byłam już w szóstej klasie,
jego portret wisiał na frontowej ścianie
przepasany czarną wstęgą,
a najlepsi uczniowie oddawali
mu cześć, stojąc na warcie.
Z powiatu przyjechał Towarzysz,
który powiedział o Stalinie
wiele wspaniałych słów,
z tyrana Ojca najlepszego zrobił
a myśmy wierzyli.
więc ja z koleżanką stojąc na warcie
płakałyśmy głośno po stracie tyrana,
nie wiedząc o nim tego
jak wiele uczynił złego
dla narodu polskiego.
Tak historia się zmieniała
i na oczach dzieci przepoczwarzała,
i tak dzieje się do dzisiaj.

 

Maria Klasa (Grobla - maj 2016r.)

 

 

Spotkanie z majorem WP, chirurgiem ortopedą - Panem Jarosławem Lisem

23 września 2016r. odbyło się kolejne spotkanie z absolwentem w ramach roku jubileuszowego – 200 lecia szkoły. Tym razem swoją obecnością zaszczycił nas chirurg ortopeda, major Wojska Polskiego pan Jarosław Lis. Pan Jarek po ukończeniu ośmioklasowej szkoły podstawowej w Grobli, zdaniu matury w niepołomickim liceum ogólnokształcącym, dostał się na Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem. Po odbyciu stażu, zdobył specjalizację - chirurg ortopeda. Obecnie mieszka i pracuje w Toruniu, poświęcając się swojej pasji jaką jest ortopedia. Jarek podzielił się z naszymi uczniami wspomnieniami ze szkolnych lat i uświadomił im, że tak naprawdę najważniejsza w życiu jest pasja i bez względu na to kim się będzie, kowalem, fryzjerem czy lekarzem trzeba kochać to, co się robi.

 

 

Spotkanie z Joanną Tomala - Akademicką Mistrzynią Świata w pistolecie pneumatycznym

30 września 2016r. gościliśmy w szkole naszą absolwentkę Joannę Tomalę- mistrzynię świata w pistolecie pneumatycznym. Urodziła się w 1994 roku. W latach 2000 - 2010 uczęszczała do Zespołu Szkół w Grobli. Po zdaniu egzaminów gimnazjalnych rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Bochni. Obecnie jest studentką Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Asia późno rozpoczęła treningi. W wieku 14 lat pojawiła się na strzelnicy. Wcześniej nie miała pojęciu o istnieniu takiej dyscypliny. Dość szybko okazało się jednak, że ma spore możliwości i talent. Od tamtej pory zrobiła ogromny postęp. Wygrała juniorskie międzynarodowe zawody w Monachium w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, w którym się specjalizuje. Podczas moskiewskich mistrzostw Europy juniorek, wraz z koleżankami z drużyny, okazała się bezkonkurencyjna, ustanawiając nowy rekord świata. Teraz zaczyna stawiać pierwsze kroki w startach seniorskich a jej kariera nabiera rozmachu.