Nasza drużyna działa od 2008 roku, skupia dzieci I młodzież Zespołu Szkół w Grobli. Spotykamy się na zbiórkach czwartki o godzinie 16.00 w naszej szkole.
Harcerstwo to służba i pasja. Spędzamy wspólnie czas bawiąc się i ucząc. Bierzemy udział w różnych uroczystościach i akcjach:
Po dwóch latach przerwy wzięliśmy udział w manewrach. Impreza odbyła się po raz 20, my wzięliśmy w niej udział 13 raz.
Zadania na punktach były wymagające. Musztra, czołganie się w błocie, udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie, tyrolka, maskowanie.
Wypadliśmy znakomicie zajmując II miejsce. Nagrodą jest dzień w jednostce 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Żołnierze tego batalionu przygotowali zadania na punktach.
Już nie możemy doczekać się wyjazdu.
CZUWAJ
8-9 października wybraliśmy się na biwak, który został zorganizowany w ramach działającej przy naszej szkole Drużyny Harcerskiej.
Spędziliśmy cudowne dwa dni w Ośrodku Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji ZHP Kraków w Korzkwi.
Miejscowość położona w Dolinie Prądnika na granicy Ojcowskiego Parku. Z jednej strony mieliśmy piękny średniowieczny zamek z drugiej kościół o charakterze obronnym. Wkoło park angielski, lasy i winnicę św. Jana.
Nie myślcie,że nic nie robiliśmy przez dwa dni. Zajęcia były ciekawe. Pierwszego dnia poznaliśmy walory obronne budowli średniowiecznych na przykładzie zamku i kościoła. Następnie w parku angielskim szukaliśmy konkretnych drzew o których musieliśmy opowiedzieć , korzystając z materiałów pomocniczych. Wieczorem były zajęcia ze skradania się i wieczorny kominek integracyjny.
Drugi dzień rozpoczął się poranną zaprawa i zajęciami z musztry. Uczyliśmy się jak rozpalić ognisko na którym gotowaliśmy wodę na herbatkę oraz piekliśmy podpłomyki. Podsumowaniem był quiz : co zapamiętaliśmy z zajęć?
Co roku w okolicy 1 listopada pamiętamy o tych którzy odeszli. Od lat porządkujemy groby żołnierskie z I wojny światowej oraz grób sapera z II wojny światowej, zapalamy świece na grobach nauczycieli,księży spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym w Grobli.
Zanosimy kwiaty na mogiłę w lesie, upamiętniającą pacyfikację wsi Ispina, gdzie w w 1943 r zostało rozstrzelanych 13 osób.
1 listopada już po raz 14 wystawiliśmy warty harcerskie przy grobach żołnierskich.
Organizując te inicjatywy wpisujemy się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „ #Szkoła pamięta” odbywającą się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w w historii – tej ogólnonarodowej jaki i lokalnej.
Realizując te przedsięwzięcia przypominamy o polskiej tradycji świąt zadusznych.
Pamiętajmy jeśli my nie przekażemy naszym uczniom tej pięknej tradycji pamiętania o grobach naszych przodków, nie będzie pamięci, nie będzie historii, nie będzie nas.
Cytując marszałka Józefa Piłsudskiego
„ Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – 1 MARCA
BIEG „ WILCZYM TROPEM”
1 marca upamiętniliśmy „Żołnierzy Wyklętych”.
Kim oni byli?
Byli żołnierzami „ którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu….”
Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach konspiracji walczyło od 120 do 180 tys. osób, w tym żołnierzy AK.
W 60. rocznicę tej zbrodni w roku 2011, na mocy uchwały Sejmu RP, dzień 1 marca stał się świętem państwowym.
Od kilku lat pamiętamy o bohaterach.
1 marca odbył się uroczysty apel a następnie bieg „ Wilczym tropem” na dystansie 1963 m.
To symboliczna odległość,ostatni z żołnierzy niepodległościowego podziemia – Józef Franczak ps. Lalek zginął w walce w 1963r.
Była to już X edycja biegu organizowanego przez fundację Wolność i Demokracja. W biegu wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej w Grobli i Świniarach.
Zwycięscy otrzymali pamiątkowe medale, koszulki, książki. Dziękujemy za ufundowanie nagród fundacji Wolność i Demokracja, profesorowi Włodzimierzowi Bernackiemu, radnemu powiatowemu Pawłowi Leśniakowi oraz Radzie Rodziców.
Na zakończenie apelu wysłuchaliśmy piosenki „ Podaj rękę Ukrainie” w ten sposób połączyliśmy się duchowo z walczącą o wolność Ukrainą.
Od 14 lat w naszej szkole działa drużyna harcerska 14 DH SOKOŁY.
Nasi harcerze widoczni są w szkole i środowisku lokalnym. Druhna drużynowa doczekała się następców, którzy pięknie kontynuują to piękne dzieło.
Druhny Karinka i Emilka wyszły z inicjatywą przygotowania warsztatów harcerskich dla klas 0- III, a ponieważ 22 lutego to święto wszystkich harcerzy „ DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ” termin był oczywisty.
Warsztaty odbyły się w naszej harcówce na terenie szkoły.
Druhny opowiedziały o tym kim jesteśmy i co robimy. Przedstawiły historię harcerstwa, przygotowały ciekawe quizy i zabawy , przedstawiły elementy pierwszej pomocy oraz zaznajomiły z szyframi harcerskimi.
Budujące jest to,że same wyszły z taką inicjatywa i wszystko przygotowały i przeprowadziły same.
DUMA!!!!!!!!!
19 marca 2022 reprezentacja naszej drużyny w liczbie 10 druhów wzięła udział w Święcie Chorągwi Krakowskiej i grze miejskiej.
Patronem naszej chorągwi jest Tadeusz Kościuszko i dlatego święto przypada w marcu w okolicy 24 marca, kiedy to Kościuszko na rynku w Krakowie złożył uroczystą przysięgę i rozpoczął powstanie kościuszkowskie.
Obchody rozpoczęły się uroczystym apelem na Rynku Głównym o 10.30. Po części oficjalnej, zgromadzeni na rynku harcerze w liczbie ponad dwa tysiące ułożyli z siebie napis TADEK w kolorach żółto-niebieskim, na znak solidarności z Ukrainą, a następnie patrole wyruszyły na grę terenową.
Zadania podczas gry dotyczyły historii Polski, informacji o T. Kościuszce, legend krakowskich.
Nasz patrol świetnie się bawił i uczył. Pokonali 15 km. spacerując po Krakowie i wykonując zadania.